Menu

Moje porady prawne

Porady prawne z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, karnego i wiele więcej

Rozwody - przestrzeganie ram kontaktów z dziećmi

jaroslaw.latalski

W przypadku rozwodu lub innych spraw rodzinnych, niemal zawsze dochodzi do sporów dotyczących spraw majątkowych lub władzy rodzicielskiej i kontaktów z nieletnimi. Niestety, nierzadko chęć zemsty na drugiej stronie konfliktu sprawia, że dziecko jest najbardziej poszkodowane, gdyż rodzice nie potrafią ustalić wspólnej wersji w kwestii kontaktowania się z nieletnim. Jeden z rodziców, pod którego pieczę trafia dziecko może próbować odseparować je od kontaktów z drugim, poprzez ograniczanie lub nawet uniemożliwianie drugiej stronie kontaktu z nieletnim.

Możemy mieć również do czynienia z odwrotną sytuacją - jedna ze stron konfliktu może zupełnie stracić zainteresowanie nieletnim, a co za tym idzie - nie przestrzegać ram kontaktów, wyznaczonych przez sąd rodzinny lub wynikających z wyroku rozwodowego. W takich sytuacjach, życie nieletniego znajduje się w bardzo trudnym momencie, a pokrzywdzona strona sporu zostanie zmuszona do sięgnięcia po instrumenty prawne, które przymuszą nielojalną stronę do przestrzegania ustalonych ram. Poniżej pokrótce przeanalizujemy różne momenty, w których rodzic narusza ramy kontaktu.

Adwokat_Toru_Rozwody_Separacje

Wydłużanie czasu spotkań i niewłaściwe miejsca spotkań rodzica z dzieckiem

To najczęściej spotykany przypadek, w którym łamane są rozporządzenia sądu, dotyczące kontaktów rodzica z nieletnim. Jedna ze stron przedłuża czas spotkania, co często wynika najzwyczajniej w świecie z chęci częstszego przebywania z potomnym. Niekiedy zdarzają się również przypadki, gdy rodzic zabiera swoje dziecko w lokalizacje, które nie mieszczą się w obrębie zarządzonym przez sąd. Bywają także przypadki, gdzie instytucja sądowa zarządza, aby spotkania odbywały się w asyście wyznaczonych osób, np. kuratora lub drugiego rodzica.

Jeżeli którakolwiek z sytuacji analizowanych wyżej będzie miała miejsce, rodzic, pod którego stałą opieką dziecko pozostaje, może wówczas udać się do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zagrożeniu nakazaniem zapłaty. Gdy ten środek nie pomoże, wówczas należy wnioskować do sądu o zmianę zasad kontaktu, lub sposobu jego realizacji.

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Getbucks] *.dynamic.chello.pl

    Niestety, bardzo często osoba, która sprawuje pełną opiekę nad dzieckiem, próbuje ograniczyć drugiemu rodzicowi kontakt z dzieckiem. Czy to rozsądne? NIE.

  • mstawska

    Rozwód jest traumatycznym przeżyciem zarówno dla małżonków, jak i dla dzieci. Do tego często dochodzi walka o opiekę czy alimenty. W takich przypadkach ważna jest pomoc i wsparcie odpowiedniego adwokata kdkancelaria.pl/rozwod-opole/ . Sama niedawno przez to przechodziłam i cieszę się, że ten koszmar mam już za sobą.

  • kajapolus

    Chyba nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji... jednak różne sytuacje zdarzają się w życiu. Myślę, że dobry prawnik jest w takich przypadkach koniecznością. Tym bardziej, że rozwód wiąże się zazwyczaj z szeregiem odrębnych postępowań (kontakt z dzieckiem, podział majątku...) Wiem, że na terenie Wrocławia Kancelaria Hilarowicz świadczy usługi w tym zakresie i są bardzo skuteczni, zresztą jak ktoś jest zainteresowany to zostawiam link kancelariahilarowicz.pl/uslugi/prawo-rodzinne

© Moje porady prawne
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci